ludzie mówią, że życie to jest to ale ja wolę sobie poczytać
poniedziałek, 28 grudnia 2015
87. "Boleśnie serce pamięta/ Przyjaciół, jak złoto drogich".

donnatartttajemnahistoria2

Moja przedświąteczna książka to właśnie moralitet Donny Tartt o śmierci, pożądaniu, przyjaźni. Nie zachwyciła mnie jak "Szczygieł", ale też pochłonęła i ogarnęła bez reszty. Tylko końcówka jej się za bardzo rozmywa, tak jakby nie wiedziała, kiedy naprawdę przestać pisać, jakby jej nikt nie redagował. 

Poza tym historia jest bardzo ciekawa: już od pierwszej strony wiemy, że Bunny został zabity przez swoich przyjaciół. Pierwsza część powieści mówi nam o tym, dlaczego to zrobili, a druga jak nie poterafią się teraz z tym uporać. Dużo Dostojewskiego i Allena (szczególnie ze "Snu asandry" i ostatniego filmu "Nieracjonalny mężczyzna"), ale oprócz zapożyczeń bardzo wyczuwalny styl Tartt: postacie są wiarygodne, ci młodzi dwudziestoletni studenci już od początku są zagubieni, przestaraszeni, zmanierowani, wiecznie pijani, naćpani i jak Theo Decker - niepogodzeni ze światem i sobą. Dorośli są w ich zyciu własciwie nieobecni: główny bohater jest mentalnie porzucony przez rodziców, w ogóle się nim nie interesują, jest jeszcze para sierot-bliźniąt oraz zamożni chłopcy, którzy częściej widują czeki swoich rodzicow niz ich samych. Jest słota i jesień na uniwersytecie, przeraźliwy śnieg zimą i gorące jak piekło lato oraz jest dużo rozważań o tym, co można a czego nie i jak ponieść konsekwencje swoich czynów, nie zatracając swojego człowieczeństwa.

Polecam! 

14:56, arturobandim
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 grudnia 2015
86. "Cokolwiek robił, głosy nadal go prześladowały i nie chciały ucichnąć".

ebookodpoczywajwpokoju

 

23:07, arturobandim
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 grudnia 2015
85. "Sposób, w jaki radzimy sobie z trudami życia, daje nam siłę i piękno".

latowsavannahbiext6327203

14:01, arturobandim
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 grudnia 2015
84. "W zamkniętym układzie entropia nigdy się nie zmniejsza".

swiatlo__ktorego_nie_widac

 

10:55, arturobandim
Link Dodaj komentarz »
83. "Ja nie przegrywam. Na tyle powinien mnie znać. Nie przegrywam takich gier".

dziewczynazpociagubiext30479093

Bardzo dobry, wciągający mroczny thriller rozpisany na trzy głosy kobiece. Faktycznie czyta się aż do skończenia, nie myśląc o niczym innym. Faktycznie, dobrze, że ma taką prasę, bo warto to przeczytać. Realność postępującego, brzydkiego, cuchnącego alkoholizmu Rachel jest porażająca, naiwność Anny i wyuzdanie Megan autentyczne. A to jeszcze nie wszystko: mężczyźni, którzy je otaczają też mają swoje mętne sprawki...

Na prezent jak znalazł! 

10:51, arturobandim
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 grudnia 2015
82. "Nie pragnij perfekcji. Pragnij spełnienia. Perfekcja to nieosiągalna iluzja".

kochajacsynabiext26335712

 

11:44, arturobandim
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 grudnia 2015
81. "Mgła nie może utrzymywać się wiecznie. Mgła musi w końcu opaść".

mglabiext29431008

 

Bardzo dobra powieść, naprawdę! Do tej pory nie sięgałam po tę autorkę, bo miałam w pamięci jej żenujące skargi, ze za mało zarabia i jakoś to mnie od jej książek odciągało. Ale ponieważ mam teraz dużo czasu i sporo czytam więc czyham na nowości i to właśnie znalazłam w bibliotece.

Komisarz Adela Rochniewicz przeprowadza się do Warszawy z Wrocławia i zaraz dostaje sprawę zabójstwa Zofii Wagner, grzecznej, młodej dziewczyny zamordowanej we własnym mieszkaniu uderzeniem młotka w głowę. Partnerem Rochniewicz jest Marcin Sawicki. Na prawie 700-set stronach poznajemy i policjantów z Pałacu Mostowskich i zawiłe losy Wagner. Są i uchodźcy, którym pomagała Zofia, jest jej były narzeczony, który wstąpił do seminarium, jest katolicki sekciarski ruch i jeszcze jedna zaginiona w sąsiedztwie Wagner dziewczyna. Ale przede wszystkim jest wartka akcja, ciekawi bohaterowie i naprawdę nie nużące opisy wizji/snów Ady, która, tak jak każdy prawie nosi w sobie tajemnicę. A wszystko przykrywa marcowa mgła rozpościerająca się nad Warszawą...

12:30, arturobandim
Link Dodaj komentarz »
O autorze
Tagi